Potvrdite svoju lokaciju

Potvrdite svoju lokaciju ili odaberite s popisa zemalja kako biste stupili u kontakt s poduzećem Ottobock na lokalnom tržištu. Pobrinut ćemo se za to da ubuduće budete proslijeđeni na stranicu koju ste odabrali kako biste uvijek bili na pravom mjestu.

FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,campaigns_1,mobilizier_mobile_after_stroke
Klinička slika i simptomi

Moždani udar

U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti. Suvremena pomagala (ortoze, invalidska kolica, funkcionalna električna stimulacija) stavljaju veći fokus na rehabilitaciju nakon akutnog liječenja.

U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti. Suvremena pomagala (ortoze, invalidska kolica, funkcionalna električna stimulacija) stavljaju veći fokus na rehabilitaciju nakon akutnog liječenja.

Summary

Učestalost, simptomi i rehabilitacija

Moždani udar nastaje zbog poremećaja cirkulacije u mozgu. U većini slučajeva je ishemijski (to znači da je arterija začepljena ugruškom i krv ne može doći do dijelova mozga iza začepljenja), rjeđe hemoragijski (uzrokovan puknućem krvne žile i izlijevanjem krvi u okolno tkivo). Posljedica bez obzira na vrstu je nedovoljna opskrba mozga kisikom i hranjivim tvarima. 

Simptomi moždanog udara ovisit će o tome koji dijelovi mozga su oštećeni nedovoljnom opskrbom. Ako je to dio mozga odgovoran za pokret /motoriku kao posljedicu ćemo imati neki stupanj poremećaja pokreta/ motorike. Često se viđa slabost jedne strane odnosno polovice tijela. To nazivamo hemiparezom.

Učestalost

Učestalost

U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, drugi uzrok smrti. U 2019. godini od moždanog udara umrlo je 5 180 osoba, odnosno 10,0% svih umrlih. Od toga je 2 191 umrlih muškarca (8,6% od svih umrlih muškaraca) i 2 989 umrlih žena (11,3% od svih umrlih žena). U dobi do 65 godina od moždanog udara umrlo je 379 osoba odnosno 4,4% od ukupno umrlih te dobne skupine. Dobno specifične stope mortaliteta rastu s dobi i za sve dobne skupine su više u muškaraca nego u žena, osim kod starijih od 80 godina gdje su stope više kod žena. Godišnje se u Hrvatskoj liječi oko 1200-13000 osoba zbog moždanog udara.

Simptomi

Simptomi

Simptomi moždanog udara i njihova težina mogu se značajno razlikovati među pojedincima. Oni uključuju:

  • Oštećenje vida

  • Ograničeno vidno polje

  • Poremećaji prostorne percepcije, dvostruki vid

  • Poremećaji govora i razumijevanja govora

  • Paraliza, utrnulost

  • Oštećenje osjeta dodira

  • Opuštenost u kutu usana – noga i ruka mogu imati slične simptome (spušteno stopalo i spuštena ruka)

  • Bol u ramenu

  • Nestabilna funkcija zgloba koljena dok stoji

  • Nestabilnost trupa

  • Vrtoglavica s nesigurnim hodom

  • Spastičnost u različitim oblicima i stupnjevima ozbiljnosti

Rehabilitacija

Rehabilitacija

Rehabilitacija moždanog udara ima za cilj pomoći preživjelima od moždanog udara da postanu što neovisniji i postignu najbolju moguću kvalitetu života. Neizostavan je dio liječenja koji ima značajan učinak na uspješnost oporavka. Iako rehabilitacija ne može utjecati na samo oštećenje mozga koje je već nastalo kao posljedica moždanog udara, može pomoći preživjelima da ponovo nauče i razviju vještine potrebne za svakodnevni život. Započinje obično već u bolnici nakon što se stabilizira stanje pojedinca. Multidisciplinarna je, najčešće uključuje rad s logopedom, fizio i radnim terapeutima.



Rješenja

Ottobock ortoze i steznici za moždani udar

Prikazani proizvodi predstavljaju primjere opskrbe. Različiti čimbenici određuju je li pomagalo prikladno za vas i jeste li sposobni u potpunosti iskoristiti funkcionalnost proizvoda. Na temelju detaljnog pregleda (anamneze), vaš liječnik i ortopedski tehničar surađivat će ​​s vama kako bi odredili liječenje koje će vam najbolje odgovarati.