Potvrdite svoju lokaciju

Potvrdite svoju lokaciju ili odaberite s popisa zemalja kako biste stupili u kontakt s poduzećem Ottobock na lokalnom tržištu. Pobrinut ćemo se za to da ubuduće budete proslijeđeni na stranicu koju ste odabrali kako biste uvijek bili na pravom mjestu.

Man after amputation looks out of window

Nakon amputacije donjih ekstemiteta

Sažetak

Što vas očekuje nakon amputacije?

Nakon amputacije, na vaš bataljak postavljaju se posebne obloge za zacjeljivanje rana (ili zavoji). Glavni cilj je brzo zacjeljivanje kirurške rane i pripremanje bataljka za vašu buduću protezu.

Prva faza koja slijedi odmah nakon operacije usredotočena je na tri cilja liječenja: trebali biste osjećati što je moguće manje boli, vaš bataljak mora biti u mogućnosti nositi težinu te biste trebali postići optimalnu pokretljivost bataljka u svim smjerovima.

Kako biste postigli sve navedeno, nužno je da vam vaš liječnik ili fizioterapeut pokaže neke važne stvari neposredno nakon operacije: pravilno pozicioniranje u krevetu kako se mišići i zglob koji je najbliži bataljku ne bi skratili ili ukočili, vježbe pravilnog disanja i lagane vježbe kretanja i mobilnosti. Ovim mjerama se pomaže osigurati da brzo i bez poteškoća budete opskrbljeni protezom kako biste mogli ostati mobilni i aktivni.



Pravilno pozicioniranje

Pravilno pozicioniranje

Neposredno nakon operacije vjerojatno nećete moći mirno ležati u dužim razdobljima, niti ćete se moći samostalno okretati u krevetu. Prema tome, nekoliko puta na dan bi vam pri promjeni položaja trebalo pomoći osoblje zaduženo za skrb o bolesnicima. Te promjene položaja su važne budući da osiguravaju da osjećate što je moguće manje boli, a osim toga sprječavaju razvoj dekubitalnog ulkusa. Pravilno držanje tijela također je ključno za vašu mobilnost.

Zacjeljivanje rane bataljka

Zacjeljivanje rane bataljka

Nakon što se probudite iz anestezije, na vašoj će nozi već biti postavljena obloga koja se sastoji od jednostavnih zavoja ili gips iz kojeg izlazi mala cjevčica. Ova cjevčica je umetnuta u ranu za vrijeme zahvata kako bi se iscijedila tekućina i krv iz rane. Poznata kao dren, ova cjevčica se uklanja unutar razdoblja zacjeljivanja rane.



U većini slučajeva rana nastala amputacijom zatvori se unutar prva tri do četiri tjedna te nastaje ožiljak. Međutim, čak i ako ožiljak izvana izgleda kao da je dobro zacijelio, te se od tog trenutka neznatno mijenja samo boja ožiljkastog tkiva, cjelokupni proces zacjeljivanja ožiljka traje puno duže. Proći će otprilike godina i pol dok ožiljak u potpunosti ne zacijeli ispod kože.

Intenzivna njega (kompresijska terapija i kreme) iznimno je važna tijekom ovog razdoblja, budući da se njome jamči da ožiljkasto tkivo ostane mekano i podatno dok u isto vrijeme postaje sve otpornije, što je ključno za nošenje proteze.



2755249
Fantomska bol

Uzroci fantomske boli, vrste i mogućnosti terapije

Fantomska bol čest je problem nakon amputacije.
Stručnjaci vjeruju da ju doživljava do 70 % svih amputiranih osoba, u većini slučajeva privremeno. Psihološko opterećenje ponekad je izrazito stresno. Postoje različite teorije o uzrocima fantomske boli. Ipak, danas su dostupne različite i obećavajuće mogućnosti terapije. Nažalost, ne postoji tretman koji svima jednako pomaže. Ovdje vas želimo informirati o mogućim uzrocima i raznim mogućnostima terapije. U svakom slučaju, razgovarajte sa svojim terapeutom ili liječnikom. Oni će zajedno s vama surađivati kako bi pronašli rješenja koja će vam pružiti olakšanje.

Patient is looking on residual limb

Uzroci fantomske boli

Stručnjaci imaju različite teorije o podrijetlu fantomske boli. Jedna od najčešćih je da su različita područja u mozgu odgovorna za različite dijelove tijela. Kada dio tijela nedostaje i više ne daje povratnu informaciju, mozak tumači nedostatak signala kao bol. U ovom kontekstu, zanimljivo je primijetiti da ljudi s prirođenom razlikom udova, poznatom kao dismelija, ne doživljavaju fantomsku bol tako često. To sugerira da postoji svojevrsni "učinak učenja" u mozgu. Čini se da pamćenje boli također igra važnu ulogu. Ako je pacijent već osjećao bol prije amputacije, to može utjecati na razvoj fantomske boli i to također treba uzeti u obzir pri odabiru terapije.

Vrste fantomske boli

Fantomska bol vrlo je individualna i ovisi o mnogim čimbenicima. Jednako utječe na pojedince s amputacijom noge ili i one s amputacijom ruke. Bol može biti potaknuta ili pojačana određenim vremenskim prilikama, izlaganjem niskim temperaturama ili emocionalnim stresom. Može se pojaviti samo u određenim trenucima, postupno se smanjivati ​​ili povećavati, ili uvijek biti prisutna. Vrsta, intenzitet i karakteristike boli također se mogu razlikovati. Pogođene osobe opisuju probadajuću bol ili pečenje ili bol nalik grčevima.

Mogućnosti liječenja fantomske boli

U bataljku nakon amputacije mogu se pojaviti različite vrste boli. Važno je razlikovati rezidualnu bol u udovima i fantomsku bol, budući da se ove vrste boli različito liječe.
Kod fantomske boli preporučuje se kombiniranje nekoliko vrsta terapije. Ne postoji standardna terapija koja pomaže svim oboljelim osobama. Nadalje, mnoge terapije su dugotrajne prirode i zahtijevaju aktivno sudjelovanje pacijenta. Potrebno je mnogo strpljenja i izdržljivosti. Svakako preporućujemo savjetovanje s vašim liječnikom ili terapeutom.

Sljedeće metode prikladna su terapija fantomske boli nakon amputacije i međusobno se nadopunjuju:

  • Terapija zrcalom

  • Senzomotorička terapija

  • Nošenje proteze ili linera

  • Terapija boli

Bol u bataljku

Rezidualna bol u udovima i fantomska bol su različite vrste boli i stoga se različito liječe. Važno je obaviti detaljan pregled kako biste utvrdili osjećate li fantomsku bol ili neki drugi oblik preostale boli u udovima. Preostala bol u udovima također može biti uzrokovana lošom protezom.
Određene operativne tehnike također mogu pomoći u smanjenju preostale boli u udovima, a posebno boli koja potječe od živaca u zaostalom udu nakon amputacije. Ako je moguće, preventivnu terapiju boli treba započeti tijekom operacije s lokalnim anestetikom ili započeti neposredno nakon operacije kako bi se spriječio nastanak boli ili razvoj kronične boli.

4 rezultata od ukupno 4

Vježbe kretanja

Vježbe kretanja

Kako bi se vaše tijelo što prije pripremilo za nadolazeće korake u liječenju, preporučuju se vježbe za jačanje muskulature trupa, ruku i nogu. Neka vam fizioterapeut pokaže vježbe kretanja koje potpomažu vaš oporavak i omogućuju najbolji mogući trening za zglobove koje se nalaze blizu mjesta amputacije. Vježbe se mogu izvoditi uz lagane utege i terapeutske trake u ležećem, sjedećem ili stojećem položaju. Bataljak također treba uključiti u vježbe.

Ove vježbe kretanja sprječavaju pojavu ukočenosti mišića i zglobova. Također se upoznajte s obrascima kretanja koji su inicijalno nepoznati amputiranoj nozi. Vaš fizioterapeut bi vam trebao pokazati vježbe i provjeriti radite li ih pravilno. On ili ona vas može savjetovati o vježbama prikladnim za određeno razdoblje.



Patient takes first steps after amputation
Vježbe mobilnosti

Vježbe mobilnosti

Sada možete raditi na svojoj mobilnosti. Samostalno sjedenje u krevetu i prebacivanje u invalidska kolica vjerojatno će vam u početku biti teško, ali uz malo vježbe brzo ćete to svladati. Vaš fizioterapeut bi vas i u ovom slučaju trebao uputiti u detalje. Često na krevetu postoje remeni ili rukohvati koje možete koristiti kao pomoć. U kratkom roku moći ćete se i po prvi put ustati. Međutim, budući da će nedostajati težina amputiranog ekstremiteta korištena za postizanje ravnoteže na koju ste se ranije navikli, u početku biste trebali očekivati probleme s ravnotežom. Nakon amputacije noge, hodalica ili drugo pomagalo za hodanje mogu vam u početku pomoći pri zadržavanju ravnoteže.

3134499
Neposredna i rana opskrba

Neposredna i rana opskrba

U nekim je slučajevima moguća opskrba prvom protezom vrlo brzo nakon amputacije. Uz takvu neposrednu opskrbu protezom, moguće je u kratkom roku djelomično prebaciti težinu na bataljak i započeti s vježbama hoda. Neposredna opskrba protezom se uobičajeno odvija samo desetak dana nakon amputacije. Međutim, takva vrsta proteze nije prikladna za sve razine amputacije. Vaš liječnik, fizioterapeut i ortopedski tehničar zajedno će odlučiti je li ova opcija prikladna za vas. Ukoliko je takva rana opskrba moguća u vašem slučaju, dobit ćete novu protezu nakon nekoliko tjedana. Takva proteza naziva se privremena proteza. Njome vas individualno opskrbljuje vaš ortopedski tehničar. Prikladna je za prve vježbe hodanja i stajanja.

Patient receives initial prosthetic fitting
Kompresijska terapija

Kompresijska terapija

Inicijalno oticanje tkiva bataljka očekivano je nakon zahvata. Takvo oticanje je normalna reakcija na zahvat. Ono se može spriječiti povećavanjem pritiska na čitavoj površini.

Svrha stvaranja pritiska na čitavoj površine bataljka je smanjenje edema bataljka i oblikovanje bataljka za opskrbu protezom koja slijedi. Takva kompresija bataljka olakšava opskrbu protezom, što znači da možete ranije dobiti protezu. Kompresija također potpomaže cirkulaciju u bataljku čime se umanjuje bol i pomaže pri bržem zacjeljivanju ožiljka.

Primjenjuje se više tehnika kompresijske terapije: bataljak se omotava elastičnim zavojima, koriste se kompresijske čarape ili unaprijed izrađen silikonski zavoj poznat kao silikonski liner.







2755214 (1)
Navlake

Navlake

Nakon što se s bataljka uklone navlake za rane ili gips, postavljaju se kompresijske navlake primjenom posebne tehnike bandažiranja. U prvih nekoliko dana i tjedana nakon operacije, vaš terapeut ili osoblje za skrb o bolesnicima bandažirat će bataljak. Prednost ove donekle složene kompresije s elastičnim zavojima je što se navlake mogu pojedinačno prilagoditi vašem bataljku i razini amputacije.

Navlake se često skidaju kako bi se provjerilo stanje bataljka, smanjuje li se edem i kako se mijenja ožiljak. Intervali su u početku jako kratki - ponekad se navlake skidaju već nakon samo pola sata kako bi se provjerilo je li bataljak prečvrsto ili prelabavo bandažiran. Kako vrijeme odmiče, kompresijske navlake nose se i po nekoliko sati, npr. i prije i poslije nošenja privremene proteze.

Kasnije vam osoblje za skrb o bolesnicima ili vaši liječnici mogu pokazati kako da sami postavite kompresijske navlake. Neka vam detaljno objasne proces bandažiranja kako bi se spriječile greške koje bi mogle rezultirati ponovnim oticanjem, nadraživanjem ili ozljedom bataljka zbog nastalih nabora u tkanini ili zbog prečvrstog omotavanja. Ne koristite metalne kopče kako biste pričvrstili navlake, već ljepljive trake. Na taj se način sprječavaju ozljede.

Važno je temeljito čistiti navlake. Budući da upijaju znoj, mora ih se svakodnevno prati blagim deterdžentom ili blagim sapunom. Nakon toga ih je najbolje umotati u ručnik koji će upiti većinu vode. Nemojte nakon toga objesiti navlake, već ih položite ravno kako bi se sušile. Samo će na taj način navlake zadržati svoju elastičnost.

Kompresijske navlake morate nositi cijelo vrijeme dok bataljak ne zacijeli. Čim u potpunosti zacijeli, možete pokušati jednu noć spavati bez navlaka, nakon što se savjetujete s liječnikom, ortopedskim tehničarom ili fizioterapeutom. Ako se na bataljku sljedeće jutro pojavi izraženo oticanje, kompresijska terapija mora se nastaviti.



FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,sockets,liners
Kompresijske čarape za bataljak

Kompresijske čarape za bataljak

Kompresijske čarape mogu se koristiti umjesto zavoja. Ove čarape su također elastične te su dostupne u raznim veličinama. Ako vam nijedna od standardnih veličina ne odgovara, moguće ih je izraditi po mjeri. Poput elastičnih zavoja, čarape se moraju svakodnevno prati i sušiti ravno položene kako ne bi izgubile na elastičnosti.

Prednost čarapa za bataljak je što se jednostavno navlače i skidaju. Možete koristiti remenčiće pričvršćene za pojas oko kuka kako biste ih pričvrstili ili možete koristiti zdjeličnu traku koja je čvrsto pričvršćena za čarapu.



FirstSpiritExport,OBISCM-1557,web_site,sockets,liners,compression_line
Silikonski lineri

Silikonski lineri

Uz elastične zavoje i čarape za bataljak, silikonski lineri su još jedna opcija za kompresiju. Poput čarapa za bataljak, silikonski su lineri dostupni u standardnim veličinama te mogu biti izrađeni po mjeri. Liner vrši ravnomjeran pritisak na vaš bataljak kako bi dobio pravilan oblik, dok elastični silikon koji nije štetan za kožu čini ožiljak mekanim i podatnim.

Najbolji način za navlačenje vašeg linera je da ga izokrenete iznutra prema van i onda ga ravnomjerno prevučete preko bataljka. Drugim riječima, ne navlačite ga kao čarapu i budite jako pažljivi kako bi osigurali da ne nastanu nabori ili da unutar linera ne ostanu mjehurići zraka.

Svakodnevno čistite svoj liner toplom vodom i sapunom bez mirisa koji nije štetan za kožu. Ako se jako znojite, trebali biste čistiti liner više od jedanput dnevno i po mogućnosti koristiti dezinficirajuće sredstvo. Neka vam vaš ortopedski tehničar detaljno objasni kako se brinuti za liner i kako slijediti upute za uporabu.



2925599 (1)