svi proizvodi iz kategorije Polytol
Sintetički materijali su revolucionirali ortopedsku tehniku. Mogućnost oblikovanja bez ogranićenja istisnuli su gotovo u potpunosti drvo i kožu u izradi ležišta proteze. Sada nam stiže još jedan novi materijal - Polytol.
Nakon što je ortopedska tehnika naučila kako oblikovati ležište i u razvoju dostiči izvrsnu anatomsku prilagodbu i jednako dobo funkciju, potreba za mekim, ali robusnim ležištem, postavlja novi zahtjev za materijalom. I eto polytola.
Polytol je trokomponentna poliuretanska smola. Materijal ostaje elastičan i ljepljiv. Izljeva se oko rešetkasto nosive konstrukcije. Ležište dakle ima nosivu strukturu a tehničar ima slobodu određivanja krutih i mekoelastičnih područja. Prijelaz između mekih i krutih komponenti nije oštro odijeljen. Retencija ležišta na bataljku je povečana. Ležište nije moguće svuči sa zatvorenim ventilom ćak niti kod kratkih bataljaka.
Dosadašnji nedostatak udobnosti uzdužnoovalnog ležišta u sjedenju ovom je gotovo potpuno uklonjen.
Indiciran je za natkoljene bataljke, egzartikulaciju koljena i potkoljensge bataljke. Najočitija prednost je upravo kod kratkih bataljaka, ali i opskrba urednih dugih bataljaka ima prednost povečanom retencijom i nadasve udobnošću. Korisnik ima osjećaj da mu je proteza srasla za bataljak, što povečava sigurnost i kontrolu pokreta bez potrebe praćenja pokreta pogledom
Tehnologija za ležište
Sustavi za udobnost ležišta – Socket TechnologyOstali sustavi
Ako je ležište preveliko ili se promjeni oblik bataljka zrak će ući u taj ”zatvoreni” prostorDetaljnije...Ležište za protezu natkoljenice
IC Ischial containment: u potpunom je kontaktu sa bataljkom, uzdužnoovalnog oblika, te obuhvaća sjednu kost.Ležište za protezu potkoljenice
U potpunom je kontaktu sa bataljkom, prati njegove konture. Zadržavanje ležišta na bataljku – retenciju – osigurava obuhvat koštanih struktura iznad koljena, a može se pojačati i vakuumskim sustavima.LEŽIŠTA
Moderno ležište čini tijelo ”sraslim s protezom”.Konstrukcija moderne proteze omogućuje brzo kretanje i prilagođavanje neravninama kao i svladavanje zapreka, a ležište omogućuje kontrolu pokreta i udobnost. Ležište je prošlo razvojni put. Smatramo da danas ne postoje razni tipovi ležišta nego da je ispravno samo jedno. Ostalo su povjesna ležišta.
Protetika donjih ekstremiteta
Od proteze možemo očekivati funkciju i izdržljivost koliko i od njezine najslabije komponente. Zbog sigurnosti pacijenta i funkcionalnosti proteze ne preporuča se kombiniranje komponenata različitih proizvođača. Razlog tome je što, zbog visokih standarda kvalitete, provodimo samo testiranja Otto Bock komponenata. Svaka je komponenta laserski gravirana ili ima žig ako se radi o mekanim dijelovima (npr. kozmetika stopala).


